O nás

těšíme se na Vás od dubna do září

Jmenujeme se Marie a Ondřej. Jsme potěšeni, že můžeme být Vašimi hostiteli. A děkujeme Vám, že jste si vybrali právě naši chatičku pro svou dovolenou. Žijeme v krásném podhůří Beskyd na úplném východě České republiky. Je to kouzelný kraj s nádhernou přírodou, plný cenných historických a technických památek. Náš kraj je také fascinující křižovatkou kultur a tradic, vždyť máme hned za humny zajímavé sousedy Slovensko a Polsko. Jsme rádi, že Vám můžeme náš kraj ukázat. 

Provozování naší chatičky a hlavně péče o Vás, naše hosty, nás naplňuje radostí. Chatičku vedeme s láskou. A s respektem k přírodě a okolí, ve kterém žijeme. Ložní prádlo a všechny textilie pro Vás pereme v ekologických prostředcích bez aviváže, kterou kompenzujeme tím, že prádlo sušíme venku na čerstvém vzduchu. Rovněž úklid provádíme s použitím ekologických čisticích prostředků. Vy jako hosté máte možnost třídit odpady do připravených nádob. V chatičce máte k dispozici krb a nasekané dříví z našeho lesa, který je přímo u chatičky. Nepřevážíme tak zbytečně dřevo na topení ze vzdálenějších míst. Nabízíme Vám tipy na producenty regionálních surovin, chceme tak podpořit především místní výrobce potravin. Budete tak mít možnost ochutnat, co dobrého se v našem regionu vyrábí.

Snažíme se žít pomalu a možná i po staru 🙂 Naší filosofií je nikam nespěchat a za ničím se nehnat. Chovat se s co největší ohleduplností k okolní přírodě a lidem. Nenakupovat stále nové a nové zbytečnosti. Raději opravit starou židli, než vyhodit a koupit novou. Uvařit oběd z toho, co doma právě máme a zužitkovat vše, co jsme už nakoupili nebo uvařili. Žít tady a teď, než stále plánovat lepší zítřky anebo se trápit nepovedenými včerejšky. Nejraději chodíme všude pěšky. Když musíme vyrazit za prací z domu, dáváme přednost vlaku před autem. 

Každé ráno – nezáleží zda je sluníčko, mlha, déšť, sníh nebo mráz – vykročíme z lůžka bosýma nohama rovnou ven na zahradu. Během chůze naboso venku se učíme soustavu starých tibetských cviků pět Tibeťanů. A k tomu další protahovací cviky na rozproudění energie a nastartování se do nového dne. Budeme rádi, když to taky vyzkoušíte. Zakusíte tak krásný pocit při chůzi naboso, navíc v přirozeném prostředí naší travnaté zahrady. V chodidle jsou nervová zakončení všech důležitých vnitřních orgánů. Jde tak o nejpřirozenější reflexní masáž celého těla. Prokrvíte celé tělo, otužíte se, protáhnete a nový den přivítáte s úplně jinou náladou. 

Milujeme krajinu Beskyd. Ať už na procházce kolem nejkrásnější beskydské řeky Morávky či při stoupání až na vrcholky hor. Čarokrásné lesy plné hub, prosluněné louky s borůvkami, hluboká údolí s horskými bystřinami. Osvěžující tůňky v krásně čisté řece, mohutné stromy k obejmutí, dech beroucí výhledy do krajiny. Fascinuje nás toulat se okolní krajinou, pomalu, mimo hlavní trasy a objevovat pro Vás ta nejkrásnější místa. 

Nežijeme ale v úplné divočině. Od nás je jen kousek do města. Zajít na dobrou kávičku, domácí zákusek, výbornou večeři, posedět u vínka. Jsme rádi v divadle, oblíbeném filmovém klubu nebo na výstavě. Kulturní scéna našeho kraje je vyhlášená! Rádi objevujeme unikátní technické památky Ostravska. V Ostravě a okolí je tolik zajímavých zákoutí k objevení. Máme pro Vás tipy na zajímavé kulturní události, památky a výlety. 

Obdivujeme stará řemesla. Sami jezdíme na farmářské a řemeslné trhy po naší vlasti prodávat ručně tkané a pletené výrobky. Můžete si během Vašeho pobytu sami něco vytvořit s Marií. Ukáže Vám nejrůznější přírodní vlákna, která se dají ručně spřádat na kolovratu a následně si z nich můžete něco pěkného uplést. Víte, že vyčesaná psí i kočičí srst je ideální pro spřádání a pletení? Že si můžete vyrobit z vyčesané srsti Vašeho pejska třeba krásnou čelenku nebo rukavičky?

Rádi cestujeme po Česku i po světě. Poznáváme nové kultury, zákoutí naší vlasti, cizí země a lidi. Na cestách zažíváme obohacující setkání, nová přátelská pouta, ať už v oblíbeném Kathikas, Portu, Svanetii, Bregenzerwaldu, Praze či jihočeské Kanadě. Při putování také pozorně sledujeme jak vypadá hostitelství turistů v dané oblasti. A učíme se, jak být ještě lepší hostitelé. Cestování nás učí pokoře, otevírá oči, v jak těžkých podmínkách musí mnohde lidé žít. A přitom se stále usmívají. Hodně nás v tom změnily pobyty v naší milované jižní a jihovýchodní Asii – od Indie, Srí Lanky, přes Nepál až po Vietnam. 

Nakonec ale slovy klasika všude dobře, doma nejlíp. Jsme vděčni za to, kde a jak žijeme. A děkujeme, že Vás můžeme u nás doma v Beskydech uvítat. 

těšíme se na Vás

Marie + Ondřej