O nás

těšíme se na Vás od dubna do září

Jmenujeme se Marie a Ondřej. Jsme potěšeni, že můžeme být Vašimi hostiteli. A děkujeme Vám, že jste si vybrali právě naši chatičku pro svou dovolenou. Žijeme v krásném podhůří Beskyd na úplném východě České republiky. Je to kouzelný kraj s nádhernou přírodou, plný cenných historických a technických památek. Náš kraj je také fascinující křižovatkou kultur a tradic, vždyť máme hned za humny zajímavé sousedy Slovensko a Polsko. Jsme rádi, že Vám můžeme náš kraj ukázat. 

Provozování naší chatičky a hlavně péče o Vás, naše hosty, nás naplňuje radostí. Chatičku vedeme s láskou. A s respektem k přírodě a okolí, ve kterém žijeme. Ložní prádlo a všechny textilie pro Vás pereme v ekologických prostředcích bez aviváže, kterou kompenzujeme tím, že prádlo sušíme venku na čerstvém vzduchu. Rovněž úklid provádíme s použitím ekologických čisticích prostředků. Vy jako hosté máte možnost třídit odpady do připravených nádob. V chatičce máte k dispozici krb a nasekané dříví z našeho lesa, který je přímo u chatičky. Nepřevážíme tak zbytečně dřevo na topení ze vzdálenějších míst. Snídani, kterou Vám nabízíme, připravujeme z regionálních surovin, abychom tak podpořili především místní výrobce potravin. Budete tak mít možnost ochutnat, co dobrého se v našem regionu vyrábí.

Snažíme se žít pomalu a možná i po staru 🙂 Naší filosofií je nikam nespěchat a za ničím se nehnat. Chovat se s co největší ohleduplností k okolní přírodě a lidem. Nenakupovat stále nové a nové zbytečnosti. Raději opravit starou židli, než vyhodit a koupit novou. Uvařit oběd z toho, co doma právě máme a zužitkovat vše, co jsme už nakoupili nebo uvařili. Žít tady a teď, než stále plánovat lepší zítřky anebo se trápit nepovedenými včerejšky. Nejraději chodíme všude pěšky. Když musíme vyrazit za prací z domu, dáváme přednost vlaku před autem. 

Každé ráno – nezáleží zda je sluníčko, mlha, déšť, sníh nebo mráz – vykročíme z lůžka bosýma nohama rovnou ven na zahradu. Během chůze naboso venku se učíme soustavu starých tibetských cviků pět Tibeťanů. A k tomu další protahovací cviky na rozproudění energie a nastartování se do nového dne. Budeme rádi, když to taky vyzkoušíte. Zakusíte tak krásný pocit při chůzi naboso, navíc v přirozeném prostředí naší travnaté zahrady. V chodidle jsou nervová zakončení všech důležitých vnitřních orgánů. Jde tak o nejpřirozenější reflexní masáž celého těla. Prokrvíte celé tělo, otužíte se, protáhnete a nový den přivítáte s úplně jinou náladou. A na závěr si můžete dopřát naší výbornou domácí snídani. Snídaně je základ dne. Už si ani neumíme představit ráno bez chůze a cvičení venku a následné dobré domácí snídaně. 

Milujeme krajinu Beskyd. Ať už na procházce kolem nejkrásnější beskydské řeky Morávky či při stoupání až na vrcholky hor. Čarokrásné lesy plné hub, prosluněné louky s borůvkami, hluboká údolí s horskými bystřinami. Osvěžující tůňky v krásně čisté řece, mohutné stromy k obejmutí, dech beroucí výhledy do krajiny. Fascinuje nás toulat se Beskydami, pomalu, mimo hlavní trasy a objevovat pro Vás ta nejkrásnější místa. 

Nežijeme ale v úplné divočině. Od nás je jen kousek do města. Zajít na dobrou kávičku, domácí zákusek, výbornou večeři, posedět u vínka. Jsme rádi v divadle, oblíbeném filmovém klubu nebo na výstavě. Kulturní scéna našeho kraje je vyhlášená! Rádi objevujeme unikátní technické památky Ostravska. V Ostravě a okolí je tolik zajímavých zákoutí k objevení. Máme pro Vás tipy na zajímavé kulturní události, památky a výlety. 

Obdivujeme stará řemesla. Sami jezdíme na farmářské a řemeslné trhy po naší vlasti prodávat ručně tkané a pletené výrobky. Můžete si během Vašeho pobytu sami něco vytvořit s Marií. Ukáže Vám nejrůznější přírodní vlákna, která se dají ručně spřádat na kolovratu a následně si z nich můžete něco pěkného uplést. Víte, že vyčesaná psí i kočičí srst je ideální pro spřádání a pletení? Že si můžeme vyrobit z vyčesané srsti Vašeho pejska třeba krásnou čelenku nebo rukavičky?

Rádi cestujeme po Česku i po světě. Poznáváme nové kultury, zákoutí naší vlasti, cizí země a lidi. Na cestách zažíváme obohacující setkání, nová přátelská pouta, ať už v oblíbeném Kathikas, Portu, Svanetii, Bregenzerwaldu, Praze či jihočeské Kanadě. Při putování také pozorně sledujeme jak vypadá hostitelství turistů v dané oblasti. A učíme se, jak být ještě lepší hostitelé. Cestování nás učí pokoře, otevírá oči, v jak těžkých podmínkách musí mnohde lidé žít. A přitom se stále usmívají. Hodně nás v tom změnily pobyty v naší milované jižní a jihovýchodní Asii – od Indie, Srí Lanky, přes Nepál až po Vietnam. Nakonec ale slovy klasika všude dobře, doma nejlíp. Jsme vděčni za to, kde a jak žijeme. A děkujeme, že Vás můžeme u nás doma v Beskydech uvítat. 

Marie + Ondřej